Ogród

W trosce o piękny trawnik – jak nawóz do trawy wybrać?

Bujna, soczyście zielona trawa cieszy oczy i zapewnia estetkę każdego ogródka. Aby cieszyć się pięknem trawnika, należy o niego dbać w odpowiedni sposób – niezwkle ważne jest nie tylko regularne strzyżenie trawy, ale również jej nawożenie. Trawa wymaga regularnego zasilania, które pobudzi wzrost oraz dostarczy niezbędnych składników odżywczych.

Jak wykonać nawożenie trawnika?

Nawożenie trawnika nie jest trudnym zajęciem, wymaga jednak nieco cierpliwości oraz chwili wolnego czasu. Warto wykonywać ten zabieg regularnie, dzięki czemu trawa będzie bujnie rosła, naturalnie się zagęści oraz będzie miała jednolity kolor. Płytko rosnąca trawa intensywnie pobiera z gleby składniki odżywcze, dlatego też warto je uzupełnić.

Nawożenie trawnika rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Zabieg powinien być wykonywany po napowietrzeniu gleby poprzez jej mocne wygrabienie czy użycie aeratora. Najlepiej jest wykonywać nawożenie w pochmurny dzień, podczas którego nie ma intensywnego nasłonecznienia, a sama trawa powinna być wcześniej skoszona.

Nawóz powinien zostać rozsypany równomiernie na całej powierzchni trawnika – można do tego celu użyć siewnika. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością nawozu, przez co trawa może zostać „wypalona”.
Nawożenie trawnika można wykonywać 3 razy do roku – po raz pierwszy na przełomie marca/kwietnia, następnie w czerwcu i ostatnie w połowie sierpnia.

Jakie nawozy stosuje się do trawnika?

Nawozy do trawnika występują w formie mineralnej oraz organicznej. Nawozy mineralne dają szybkie efekty, uzupełniają niedobory gleby w składniki odżywcze. Najlepsze efekty przynosi połączenie ich z nawozami organicznymi, które poprawiają strukturę gleby i wzbogacają ją o próchnicę. Można kupić gotowe mieszanki lub wykonać je samodzielnie na bazie kompostu – stosuje się je przynajmniej raz na 3 lata. Warto wybierać nawozy do trawnika renomowanych firm, które zapewniają uniwersalne zastosowanie produktu oraz jego wysoką jakość. Nawozy do trawy mogą być wzbogacane o dodatki zapobiegające wzrostowi chwastów czy mchu.