Uncategorized

Rynek pierwotny i wtórny

drzwi do nowego mieszkania

Nadeszła pora, żeby rozejrzeć się za nowym mieszkaniem na terenie Krakowa i zastanawiasz się nad tym, czy warto wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego? W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak odpowiednio zdefiniować własne oczekiwania. Oczywiście poza odpowiednim zdefiniowaniem oczekiwań istotne znaczenie ma świadomość.

Rynek pierwotny i rynek wtórny

Czas skupić się może na świadomości zainteresowanych osób. Mówiąc wprost — rynek pierwotny w Krakowie dotyczy nieruchomości nabywanych bezpośrednio od spółdzielni mieszkaniowych czy też deweloperów (np. nieruchomości w Krakowie od Lokum Deweloper). Co można powiedzieć o rynku wtórnym? Na pewno należy podkreślić, że mowa o obrocie nieruchomościami wcześniej użytkowanymi, które zostały nabyte za pośrednictwem biur nieruchomości bądź bezpośrednio od właścicieli nieruchomości.

Co można powiedzieć na temat cen?

Co wiadomo na temat cen? Najczęściej jest tak, że mieszkania z rynku pierwotnego są w większości sytuacji droższe. Z drugiej strony nie wolno zapominać o tym, że mieszkania kupowane od deweloperów są w większości przypadków bezczynszowe. Co prawda nie oznacza to braku opłat, ale na pewno można o sporej oszczędności (a nie ma co ukrywać, że pieniądze w zdecydowanej większości przypadków mają znaczenie).

Opinie

Zastanawiasz się nad tym, jacy deweloperzy są warci zaufania? Jest to pytanie, w przypadku których trudno o udzielenie jakiejś odpowiedzi. Naturalnie można zwrócić uwagę na pojawiające się opinie, ale zwrócenie uwagi na opinie to zawsze jest swego rodzaju niebezpieczeństwo. W końcu nigdy nie wiadomo, czy opinie są zgodne z tym, co miało miejsce w rzeczywistości.