Coraz częściej wybieranymi roletami do domów, są ostatnio te typu „dzień noc”. Posiadają one swoich zwolenników i przeciwników. Warto więc sprawdzić czym się one charakteryzują.
Rolety dzień noc
Mają one bardzo charakterystyczną budowę, gdyż składają się ze specjalnych, zaciemniających oraz prześwitujących pasów, które pokryte są tkaniną materiałową. Pasy te są ułożone w sposób naprzemienny. Dzięki temu pozwalają na bardzo dokładną regulację stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Można wpuszczać do niego rozproszone promienie słoneczne: częściowo przesłaniając okno, albo całkowicie je odsłaniając lub zaciemniając. Ten rodzaj rolet dzień noc Mardom można stosować do różnego rodzaju pomieszczeń – nawet przy dużych przeszkleniach. Wpływają one na poziom zaciemnienia wnętrza, ale pełnią także wyraźną funkcję dekoracyjną. Ich paskowy wzór sprawia bowiem, że nie trzeba już żadnych dodatków ozdób okiennych (np. firan czy zasłon). Te charakterystyczne pasy są widoczne także na zewnątrz. Niektórzy uważają, że jest to wada, a inni, że zaleta rolet.
Rodzaje rolet dzień i noc
Można je podzielić na trzy główne kategorie konstrukcyjno-montażowe. Będą to:
- Rolety dzień i noc klasyczne, czyli wolnowiszące – są one montowane do ściany i sufitu. Pasują szczególnie do okien dużych, lub o nietypowych rozmiarach. Utrudniają jednak szybki dostęp do okna.
- Mini rolety dzień i noc – zawiesza się je najczęściej na mocnej taśmie klejącej, albo instaluje za pomocą specjalnych, bezinwazyjnych haczyków – bezpośrednio na ramie okiennej.
- Rolety dzień i noc w kasecie – są on prowadzone w specjalnej ramie. Dlatego też, materiał przylega bezpośrednio do szyby, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu zbieraniu się kurzu. Mogą być montowane: albo poprzez wklejenie na ramę, albo za pomocą uchwytów (jak w przypadku mini rolet).