Mieszkania

Praktyczne meble do sypialni – stolik nocny

Ten niewielki i funkcjonalny mebelek to niezbędny element każdej sypialni. Zajmując miejsce obok wezgłowia łóżka, pełni rolę praktycznej półki mieszczącej w sobie najpotrzebniejsze przedmioty. Każdy stolik nocny posiada przynamniej jedną zamykaną szafkę lub szufladę, oraz blat, na którym można postawić lampkę nocną lub budzik. Naturalnym jest, że stolik powinien pasować do danej aranżacji, współgrać z innymi meblami stojącymi w sypialni, np. z komodą czy szafą, ale przede wszystkim z samym łóżkiem. Jaki stolik wybrać do danej aranżacji? Czy jest to zakup niezbędny do sypialni?

Do czego służy stolik nocny?

Niewiele wyższy od łóżka stolik nocny pełni przede wszystkim rolę funkcjonalnego mebla, który ma ułatwiać codzienną egzystencję. Zamykane szuflady to miejsce na osobiste przedmioty – lekarstwa brane przed snem, książkę, a nawet pieniądze i dokumenty. Na blacie stolika tradycyjnie usytuowana jest lampka nocna z abażurem, która często towarzyszy człowiekowi przed zaśnięciem.

Można przy niej poczytać lub po prostu zrelaksować się po ciężkim dniu, oddając się medytacji. Jeśli łóżko jest dwuosobowe, warto umieścić po jednej szafce nocnej na stronę, tak aby każdy miał swoją. Blat to także miejsce na szklankę wody, książkę, budzik czy – bardziej dziś popularne – komórkę, tablet lub czytnik. Kluczową rolę gra wygląd szafki, która powinna pasować do aranżacji sypialni.

Skandynawski czy loft?

Bliskie człowiekowi drewno, które jest chyba najczęściej obecnie wykorzystywanym w meblarstwie materiałem naturalnym, może wchodzić w skład stolika nocnego w stylu skandynawskim lub loftowym. Pierwszy ze stylów wybierze kolory jasne: biel oraz jasne odcienie drewna. Kształty mebli skandynawskich cechują się prostotą i funkcjonalną lekkością. 

Stolik nocny zaprojektowany w myśl tego nurtu będzie posiadał charakterystyczne, obłe w przekroju nóżki ustawione ukośnie w stosunku do podstawy mebla. Z kolei loft, który również ceni sobie drewno, wybierze fason prosty wzbogacony metalowym stelażem w kolorze czarnym. Podobnie będą wyglądały stoliki w stylu industrial.

Romantyczny czy nowoczesny?

Dla romantyków i romantyczek odpowiednim stolikiem będzie ten wykonany w stylu shabby chic. Białe meble o finezyjnej linii, wyposażone w fantazyjne uchwyty, sprawdzą się w jasnych, romantycznych sypialniach. Z kolei te bardziej klasyczne będą wykonane ze sklejki w kolorze drewna.

Nowoczesny stolik nocny będzie odznaczał się minimalizmem form, gładkością powierzchni i funkcjonalnymi rozwiązaniami, np. będzie zawieszony na ścianie, zamiast stać na podłodze.