Okna

Okna przesuwne – większe możliwości aranżacji pomieszczeń?

okna przesuwne coraz częściej montowane w apartamentowcach

Pomimo tego, że współczesne budownictwo zmierza w kierunku coraz większego otwarcia na świat zewnętrzny i zwiększania nie tylko rozmiarów pomieszczeń (w tym również ich wysokości), ale również wielkości okien, to rzadko kiedy zwraca się uwagę na same systemy otwierania okien. Czy okna przesuwne są dobrym pomysłem w mieszkaniu? Czy tego typu okna kosztują więcej niż zwykłe i tradycyjne okna w systemie rozwieralno-uchylnym?

Okna przesuwne – kiedy stosować?

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że zastosowanie okien przesuwnych zależne powinno być wyłącznie od konkretnego projektu architektonicznego oraz indywidualnych preferencji właściciela danego mieszkania. O ile w firmach i biurowcach stosuje się tego typu rozwiązania z czystej praktyczności pozwalającej na oszczędność miejsca przy otworzeniu okien, tak w przypadku mieszkań i domów jest to wynik raczej indywidualnych koncepcji wystroju i aranżacji pomieszczeń. Okna przesuwne od firmy Witraż.eu optycznie powiększają każde pomieszczenie ze względu na mniejszą ilość segmentów.

Ile kosztują okna przesuwne?

Pomimo tego, że okna przesuwne najczęściej kojarzą się jednocześnie z drzwiami przesuwnymi pozwalającymi na wyjście na balkon, taras czy ogród, to skupić należy się tutaj przede wszystkim na „zwykłych” oknach. W takim rozumieniu są one niestety przeważnie o kilkadziesiąt procent droższe niż okna rozwieralno-uchylne. Decydując się na większe okna warto mieć również na uwadze, że pomimo rozwoju technologii izolacyjnych, w dalszym ciągu okna i ich powierzchnia stanowi najsłabszy punkt w izolacji każdego dobrze wykonanego budynku.
Podsumowując, okna przesuwne mogą być dobrym pomysłem na optyczne powiększenie przestrzeni i jej indywidualną aranżację, jednak należy być zarazem świadomym faktu możliwych problemów z izolacją cieplną pomieszczenia czy większym kosztem zakupu i montażu takich okien.