Meble

O czym pamiętać, wybierając zestaw do salonu?

Salon jest reprezentacyjnym miejscem w domu. To do niego zaprasza się gości i w nim organizuje się rodzinne uroczystości. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na jego aranżację, aby później być w pełni zadowolonym z efektu.

Gdzie powinien stanąć zestaw wypoczynkowy?

Wybór kompletu wypoczynkowego z takich ofert – https://witek.pl/meble/pomieszczenia/meble-wypoczynkowe/ trzeba zacząć od przyjrzenia się wnętrzu, w którym ma on stać. Ważne są takie szczegóły, jak rozstaw okien, szerokość i długość podłogi oraz obecność innych mebli. Duże znaczenie ma też miejsce, w którym będzie miał stanąć telewizor, to przecież naprzeciwko niego umieszczona zostanie główna kanapa. Bez tak dokładnych pomiarów łatwo narazić się na zakup mebla, który okaże się kompletnie nieprzystosowany do pomieszczenia.  

Kolejnym krokiem jest przemyślenie, gdzie dokładnie ma stanąć zestaw i z ilu części będzie się składał. W małych mieszkaniach w bloku pole do możliwej kreatywności jest dosyć ograniczone. Kanapa najczęściej musi stać przysunięta do ściany, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się po pokoju. 

W domach jednorodzinnych ze specjalnie zaprojektowanymi przestronnymi salonami pytanie – Jak wybrać komplet wypoczynkowy? – nabiera zupełnie innego znaczenia. Na dużych przestrzeniach można ustawiać sofy oraz fotele w kształt podkowy, obok siebie lub naprzeciw siebie. 

Elementy kompletów wypoczynkowych

Nowoczesne zestawy mebli wypoczynkowych oferowane są bardzo często w kilku pasujących do siebie elementach. W skład kompletu mogą wchodzić sofy o różnych rozmiarach, fotele, pufy i podnóżki oraz poduchy. Zestawy mają bardzo dużo plusów. Przede wszystkim można wybrać te elementy, które najlepiej będą pasowały w danym wnętrzu. Po drugie wszystkie części dopełniają się kolorystycznie i pod względem formy. Części można układać w dostosowane do indywidualnych potrzeb zestawy.

Alternatywą dla modułowych zestawów są komplety składające się z dużej kanapy i ewentualnych dodatków w postaci puf i poduch. Często kanapa przybiera formę rozbudowanego narożnika pojedynczego lub podwójnego.

Jaki jest najlepszy materiał obiciowy?

Materiał wykorzystywany do obicia elementów kompletu wypoczynkowego powinien posiadać kilka standardowych cech. Kanapa lub fotele są używane codziennie, dlatego materiał musi być odporny na rozciąganie i wypychanie. Tkanina obiciowa powinna być elastyczna, aby nie doszło do powstawania nieestetycznych wgłębień i rozciągnięć na siedzisku. Kolejną cechą materiału musi być odporność na uszkodzenia, przetarcia lub zadrapania.

Właściciele zwierząt najlepiej zrobią, wybierając meble wykończone materiałem łatwym do umycia i odkurzenia. 

Popularnymi tkaninami obiciowymi są welur, skóra, eko-skóra oraz różnego rodzaju materiały zawierające włókna sztuczne, które są produkowane specjalnie dla przemysłu meblarskiego. Duży popyt na komplety wypoczynkowe pokryte welurem związany jest z jego nieprzeciętnym wyglądem. Meble welurowe nadają pomieszczeniom pewnej elegancji i zarazem ciepła. Ich zaletą jest możliwość dopasowania do niemal każdego stylu wnętrzarskiego.