Meble

Meble dziecięce

Kategoria meble do pokoju dziecięcego zdaje się być zbyt szerokim pojęciem. Pamiętajmy, że pokoje dziecięce to nie tylko styl urządzenia wnętrza, ale również ulubieni bohaterowie, hobby, pasje, a przede wszystkim: wiek mieszkańca. Sypialnie dwu- pięcio- i kilkunastoletnich dzieci będą się od siebie różnić nie do poznania. Spróbujmy więc ułatwić życie rodzicom i doradzić jak dobrać meble do pokoju dziecka.

Noworodek i niemowlę

Pokój noworodka i niemowlaka jest przede wszystkim pokojem rodzica. Łóżeczko, szafa, przewijak powinny być estetycznie dopasowane przede wszystkim do gustu rodzica, z drobnym zastrzeżeniem: warto dobrać kolory mocne – odcienie czerni, ciemnych brązów. Wspomoże to naturalny rozwój dziecka. Z mebli tych dziecko, niestety, dość szybko wyrośnie.

Pokój przedszkolaka

Wiek przedszkolny jest dla dziecka czasem szczególnym. Jest on szczególnym okresem zabawy i odkrywania świata. Meble możemy dobrać według upodobań dziecka, decydując się np. na motyw przewodni z ulubionej kreskówki. Warto jednak postawić na meble rozwijające sprawność i motorykę. Specjalnie zaprojektowany mebel do pokoju dziecka może wspomóc jego koordynację. Codzienna wspinaczka na łóżko wysokie (tzw. piętrowe bez parteru) rozwinie ogólną sprawność dziecka, wysuwany blat poprawi koordynację i orientację przestrzenną.

Etap szkolny

Pójście do szkoły to nie tylko ważne wydarzenie w życiu. Jest to również istotny element w meblowaniu pokoju. Po raz pierwszy dziecko wymaga specjalnego miejsca – kącika do pracy. Wygodne, ergonomiczne krzesło i odpowiednich rozmiarów biurko dla dziecka to podstawa!