Meble

Łóżko młodzieżowe. Jakie kupić? Które będzie najlepsze?

Meblowanie pokoju młodzieżowego zawsze wiąże się z koniecznością kupienia odpowiednio dobranego łóżka. Jak wybrać łóżko młodzieżowe? Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Łóżko młodzieżowe powinno oczywiście pasować do wystroju pokoju, nie jest to jednak jedyne kryterium, które musi spełniać. Kryteriów wyboru jest więcej.

Wielkość łóżka

Trzeba mieć świadomość, że młodzież to nie dzieci, które są zadowolone z każdego łóżka, które podoba im się wizualnie. Nastolatek lub nastolatka musi mieć łóżko odpowiednich wymiarów. Tylko na takim spanie będzie wygodne. W wieku młodzieżowym szybko się rośnie, ciało też zmienia swój wygląd. Konieczne jest więc zakupienie łóżka, które jest odpowiednio długi i szerokie. Polecana długość to co najmniej 200 centymetrów. Nawet niższy nastolatek powinien takie łóżko posiadać, bowiem na łóżku musi się wygodnie położyć, co więcej, położyć też pościel i nie zawsze małą poduszkę. Taka długość łóżka jest więc optymalna. 

Szerokość łóżka nie powinna być tylko nieco większa od szerokości ciała. Wielu rodziców popełnia taki błąd, kupując łóżko o szerokości około metra. Owszem, można się na takim wyspać, jednak nastolatek, który może przecież sypiać w różnych pozycjach, powinien mieć łóżko o szerokości co najmniej 140 centymetrów. Mebel takiej szerokości będzie o wiele bardziej wygodny

Twardość łóżka

Przed zakupem łóżka warto porozmawiać z dzieckiem na temat tego, czy lubi miękkie łóżka czy też nieco twardsze. Dobrze też jeśli będzie mieć szansę obejrzeć łóżka i sam podjąć decyzje czy takie lub inne spełnia jego oczekiwania. Samodzielne podejmowanie takiej decyzji to błąd. Ładne łóżko dla nastolatka lub nastolatki jak te z www.witek.pl okazać się zbyt twarde lub zbyt miękkie. Rodzice pewnie nieraz usłyszą, ze jest niewygodne i wyspać się na nim nie można. Pozwalając dziecku wybrać łóżko do swojego pokoju, działamy dla jego korzyści. 

Z materacem lub rozkładana kanapa

Jeśli w pokoju jest wiele miejsca, można oczywiście decydować się na klasyczne łóżko z materacem. Warto jednak mieć świadomość, że nastolatek niechętnie będzie utrzymywał na nim porządek. Lepszym wyborem może więc być rozkładana kanapa. Taki mebel to dobre rozwiązanie, bowiem pościel można włożyć do środka, kanapę zaś złożyć, tworząc miejsce do siedzenia i to dla kilku osób. Złożona kanapa zajmie też rzecz jasna dużo mniej miejsca, niż łóżko, które musi pozostać rozłożone.

Jakość ma znaczenie

Łóżka dziecięce kupuje się, nie patrząc zbytnio na jakość wykonania. Takie łóżka, z uwagi na to, że dzieci szybko rosną, często się wymienia, więc ich jakość ma mniejsze znaczenie. Łóżko młodzieżowe powinno pozostać w pokoju co najmniej przez kilka lat, dlatego warto przywiązywać uwagę do jakości jego wykonania. Stawiając na dobre łóżka renomowanych producentów, nie ryzykujemy kupienia takiego, które szybko będzie ulegać usterkom. Łóżka, w którym materiał obicia błyskawicznie będzie się wycierać lub rozdzierać. Niestety i takie łóżka dostępne są w sprzedaży. Często są tanie, jednak z uwagi na to, że szybko się niszczą, trzeba wymieniać je na nowe, a więc ponosić kolejne wydatki.