Meble, Wystrój wnętrz

Komoda — wygląd, kształt i materiał

Komoda nie jest uważana za podstawowy niezbędnik w sypialni, ale w niektórych przypadkach trudno się bez niej obejść. Gdzie przechowywać pościel, ubrania, akcesoria, płyty CD, książki i inne drobne przedmioty? Jednak ten poręczny następca skrzyni może w niektórych przypadkach służyć jako stojak na telewizor, toaletka, stolik nocny, a nawet deska do prasowania — trzeba tylko wiedzieć, czego szukać.

Wygląd i kształt

Wygląd, forma i przeznaczenie komody — pojęcia nierozerwalnie związane i zależne od siebie. Wybór kształtu zależy od stylu wnętrza oraz miejsca, w którym produkt będzie się znajdował. W zależności od formy komody mogą być:

  • Prostokątne. Są to tradycyjne komody, które są najbardziej wygodne w użyciu i są w maksymalnym popytu;
  • Narożne. Mogą być w kształcie litery L, trapezu, pięciokąta, mieć formę wycinka koła — wariantów jest wiele. Najważniejsze jest to, że takie modele są świetne do małych sypialni i pozwalają na wykorzystanie narożników, które często pozostają puste;
  • Designerskie komody mogą mieć dowolny kształt i zazwyczaj są wykonywane na zamówienie.

Pod względem wyglądu i przeznaczenia, komody są powszechnie podzielone na:

  • Długie komody. Prawdziwa klasyka. Mogą one zastąpić nawet niewielką szafę. Świetnie nadaje się do sypialni.
  • Komoda-szuflada. Wygląda bardziej jak kredens, może być używana do przechowywania pięknych naczyń i jest zwykle używana w salonach i jadalniach.
  • Komoda połączona z lustrem jest świetną opcją do sypialni, ponieważ przejmuje funkcję toaletki, zwłaszcza jeśli wszystkie kosmetyki są umieszczone w górnej szufladzie. Dobra opcja dla małych sypialni;

Materiał

Człowiek spędza w sypialni co najmniej 8 godzin, czyli jedną trzecią doby, co oznacza, że powietrze w tym pomieszczeniu powinno być czyste i zdrowe, a meble maksymalnie bezpieczne i nieemitujące żadnych toksycznych substancji. Najlepiej byłoby użyć przyjaznego dla środowiska naturalnego drewna, ale są też inne opcje.

Komody wykonane są z następujących materiałów:

  • Naturalne drewno. Jest najtrwalszym, bezpiecznym i estetycznym materiałem. Drewno pozwala na uzyskanie wyrobów o dowolnej formie, może być zdobione rzeźbami. Z drugiej strony, takie komody są drogie i dużo ważą. Najtańsze będą produkty wykonane z sosny, droższe będą komody wykonane z dębu, orzecha, wiśni.
  • Płyta wiórowa i MDF. Główny substytut drewna. Produkt z płyty wiórowej można nazwać budżetowym, ale materiał ten może być toksyczny i emitować niebezpieczny formaldehyd. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, a dokładniej na poziom emisji formaldehydu.
  • Plastik. Jest rzadko używany do sypialni, ten materiał jest bardziej odpowiedni do łazienki ze względu na jego odporność na wilgoć;
  • Metal i szkło są zazwyczaj łączone z innymi materiałami, ale jeśli dobrze poszukać, można znaleźć komodę całkowicie metalową.