Wystrój wnętrz

Jakie płytki wybrać do domu?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że płytki ceramiczne były wytwarzane już 6000 lat przed naszą erą. Pięknymi i kolorowymi płytkami cieszyli się Starożytni Egipcjanie czy mieszkańcy antycznego Rzymu. Ich zalety doceniamy także współcześnie.

Terakota czy gres? Jakie płytki sprawdzą się najlepiej?

Inny rodzaj płytek wybieramy na ściany, a inny na podłogi. Płytki podłogowe do łazienki powinny być odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Bardzo dobrze sprawdzi się gres porcelanowy lub nieco bardziej delikatna terakota.

Jak wybierać płytki do naszej łazienki?

Doświadczeni architekci zalecają na początku stworzenie projektu łazienki. Musi on uwzględniać rozmieszczenie sprzętów, wanny, toalety oraz mebli. Dopiero potem możemy zastanawiać się nad wyborem odpowiednich płytek.

Pod uwagę powinniśmy wziąć nie tylko nasz osobisty gust, ale też wielkość pomieszczenia. Jeżeli nasza łazienka jest mała, to wybierajmy płytki w jasnych kolorach, zimnych kolorach. One optycznie powiększą wnętrze. Przyda się też duże lustro. Ono też sprawi, że łazienka będzie wyglądać na większą, dodatkowo będzie odbijać światło. A to ważne jeśli na przykład w naszej łazience nie ma okna…

Jeżeli mamy do dyspozycji więcej przestrzeni to naprawdę możemy zaszaleć z wzorami i kolorami. W sklepach budowlanych znajdziemy płytki ceramiczne, które będą imitować drewno, liście egzotycznych roślin czy beton architektoniczny. Wybór jest tak ogromny, że można dostać prawdziwego zawrotu głowy. Warto starannie przemyśleć wybór płytek, wszak remonty łazienki robimy stosunkowo rzadko. Wytypowany wzór będzie nam towarzyszył kilka jeśli nie kilkanaście lat.