Uncategorized

Jak wyklarować wodę w basenie? Domowe sposoby

Każdy właściciel basenu zmaga się, od czasu do czasu, z czyszczeniem wody w swoim zbiorniku. Wlewanie i wylewanie wody ze sporego basenu po każdej kąpieli byłoby bardzo czasochłonne, nieekonomiczne i złe dla środowiska naturalnego.

Nie zawsze potrzebny jest jednak profesjonalny sprzęt czy chemia, by nasza woda z brudnej zmieniła się w krystalicznie czystą – istnieją domowe sposoby na to, jak wyklarować wodę w basenie, jeśli nasz problem nie jest poważny. Jak wyklarować wodę w basenie? Czego użyć?

Witamina C

Jeśli naszym problemem w basenie jest żółtawa (bądź nawet brązowa) woda – powodem tego może być nadmiar żelaza w wodzie, która została wlana (np. woda ze studni – ona może mieć dużą zawartość żelaza). Poradzi sobie z tym sproszkowana witamina C. Na 1m3 wody potrzebne będzie 50 gramów witaminy. To rozwiązanie, które zadziała bardzo szybko, bo już po kilku minutach problem powinien zniknąć.

Sito i przykrywka

Najczęstszym problemem, który pojawia się praktycznie w każdym domowym basenie, są glony i wpadające liście. Usunąć je możemy mechanicznie, za pomocą dużego sita. To może być proces czasochłonny, ale systematyczność to podstawa. Jeśli będziemy czyścić wodę codziennie, problem zdecydowanie się zmniejszy i woda w naszym basenie będzie klarowna.

Sposobem na to, by zapobiec wpadaniu do basenu np. liści przez noc, jest zakrywanie go, kiedy nikt się nie kąpie. To bardzo proste rozwiązanie, a może zapobiec wielu problemom. Nie można o tym zapominać – szczególnie, kiedy np. wyjeżdżamy na wakacje i basen będzie stał, nieużywany, przez kilka tygodni.

Soda oczyszczona

Do czyszczenia basenu można użyć też tej samej sody oczyszczonej, którą mamy w kuchni – około 4 kg na cały basen. Nie pomoże jednak na duże zanieczyszczenia – sprawdzi się w przypadku wody lekko zabrudzonej. Niestety, trochę sody może zostać na dnie naszego basenu. Jeśli mamy odkurzacz do basenu to nie jest duży problem, ale jeśli go nie posiadamy – może to być uciążliwe.

Chemia

W przypadku większych, poważnych zanieczyszczeń może wystąpić konieczność wylania wody bądź użycia specjalnej chemii do basenów. O nasz basen musimy dbać, więc, jeśli domowe sposoby to za mało, warto sięgnąć po chlor czy zmienić wodę.