Ogród

Jak kupować nasiona kwiatów?

Wysiewanie nasion kwiatów to jedna z najprzyjemniejszych czynności, jakie wykonuje się wiosną. Jest to jednocześnie tani sposób na wyhodowanie pięknych kwiatów, które mogą cieszyć oczy przez całą wiosnę i lato. Warto jednak wiedzieć, jakie nasiona kwiatów powinno się kupować oraz jak je prawidłowo wysiewać.

Kupno nasion kwiatów

Nasiona kwiatów jednorocznych czy wieloletnich można zakupić w centrach ogrodniczych, czy to internetowych czy stacjonarnych. Warto w tym przypadku wybierać nasiona znanych firm, które cechują się przede wszystkim świetną jakością. Lepiej tutaj zrezygnować z zakupu tanich nasion nieznanych firm. Może okazać się, że wykiełkuje z nich bardzo niewielki procent. Podczas kupna nasion powinno się unikać nasion pakowanych na wagę. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór nasion, które są hermetycznie zapakowane. Warto wybierać także polskie odmiany, gdyż w ten sposób można uzyskać nasiona, które cechują się większą odpornością na mrozy czy susze.

Wysiew nasion

Skoro już wiadomo, jakie nasiona najlepiej wybierać do siewu, warto wspomnieć o tym, co można siać i w jaki sposób. Zdecydowanie najczęściej wysiewa się nasiona kwiatów jednorocznych takich jak: aksamitka, cynia, astry czy goździki. Do siewu warto przystąpić wcześniej. Aby kwiaty zakwitły szybciej, nasiona warto wysiać na przełomie lutego i marca w domu. Do tego można użyć miniszklarenek czy doniczek torfowych. Istotne jest w tym przypadku zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju. Warto zadbać o to, aby miały dostęp do światła. Niezwykle ważne jest również regularne podlewanie nasion najlepiej poprzez delikatnie zraszanie letnią wodą. W maju roślinki można przesadzić do gruntu, jednak wtedy warto najpierw je zahartować.

Wysiew nasion kwiatów może pomóc zaoszczędzić pieniądze. Nasiona są bowiem dużo tańsze niż spore sadzonki kwiatów. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybierać tylko sprawdzonych producentów nasion, którzy są w stanie zagwarantować, że prawie wszystkie nasiona wzejdą.