Akcesoria i dodatki, Meble, Wystrój wnętrz

Jak dbać o uchwyty meblowe?

mosiężny uchwyt przy szufladzie

Wiele osób zapomina o tym, że uchwyty do mebli stanowią istotny element dekoracyjny w każdym pomieszczeniu. Dlatego powinno się o nie dbać i je właściwie konserwować. Dzięki temu będą mogły spełniać swoje zadanie przez długie lata. Jak zatem robić to prawidłowo?

Jak dbać o uchwyty miedziane i mosiężne?

Miedź i mosiądz to metale, które charakteryzują się tym, że po pewnym czasie zaczynają ulegać utlenianiu. W efekcie na uchwytach meblowych wykonanych z tych materiałów zacznie się pojawiać zielonkawy nalot. Na szczęście można sobie z tym problemem skutecznie poradzić. Najlepiej do pielęgnacji tego typu uchwytów zastosować mieszankę octu winnego i drobnoziarnistej soli. Alternatywą jest specjalny środek do stopów miedzi i mosiądzu. Po jego zastosowaniu metalowe uchwyty do mebli pokojowych znów wyglądać będą estetycznie.

Jak dbać o stalowe i aluminiowe uchwyty do mebli?

Jeśli chodzi o uchwyty stalowe, np. chromowane, to koniecznie pamiętać trzeba, że są one dość wrażliwe na zarysowania. Dlatego tego typu uchwyty pielęgnowane powinny być wyłącznie specjalnym mleczkiem do metali. Z kolei aluminiowe, nowoczesne uchwyty do mebli kuchennych bez przeszkód myć można wodą z płynem do mycia naczyń. Podobnie jest w przypadku uchwytów lakierowanych.

Dlaczego uchwyty meblowe należy czyścić systematycznie?

Niezwykle ważne jest, aby wszystkie uchwyty meblowe czyszczone były regularnie. Po pierwsze, jak wspomniano, stanowią one element dekoracyjny w każdym pomieszczeniu. Po drugie, są one wielokrotnie dotykane w ciągu dnia. Dlatego też zadbać należy o ich estetyczny wygląd.