Meble

Godna polecenia sofa, czyli jaka?

Nie ma niczego przyjemniejszego niż ulubiona lektura wieczorem czytana na wygodnej sofie, co pozwala się zrelaksować, odpocząć po całym dniu pracy. Kluczowe będzie jednak to, aby wybrać odpowiednią sofę, bo nie każda zagwarantuje komfort użytkowania. Zdarzają się takie niewygodne, które pomimo nieprzeciętych walorów estetycznych, nie grzeszą tymi użytkowymi. Przy wyborze sofy powinno się mieć na uwadze potrzeby wszystkich domowników, bo jest to mebel znajdujący się w salonie, użytkowany przez wiele osób.

Jak wybrać odpowiednią sofę do salonu?

Przed przejściem do przeglądania ofert salonów meblowych, trzeba w pierwszej kolejności wszystko dokładnie wymierzyć. Jako że klasyczna sofa zajmuje sporo przestrzeni, jest to mebel wielkogabarytowy, trzeba dobrać go do metrażu pomieszczania, w którym ma być użytkowany. Dużo większe możliwości mają osoby z przestronnym salonem, ale w przypadku ograniczonego metrażu również można sobie jakoś poradzić. Nie brakuje przecież mniejszych mebli wypoczynkowych, takich które zmieszczą się bezproblemowo nawet w kawalerce. Dokonanie pomiarów ma znaczenie, pomaga uchronić się przed niemiłą niespodzianką w postaci zakupu zbyt dużej sofy, która po prostu się nie zmieści lub zbyt mocno ograniczy swobodę poruszania się.

Funkcja spania

Klasyczne sofy są rozkładane, dzięki czemu można na nich leżeć i nawet spać. Jeśli mebel ma służyć jako dodatkowe miejsce do przenocowania niespodziewanych gości, jak najbardziej warto wyposażyć się w sofę z niskim siedziskiem, wygodnymi podłokietnikami, wysokim oparciem. W zależności od wybranego modelu mechanizm rozkładania może być inny – automaty typu DL, Delfin, Klik-klak lub Wózek. Bardzo ważną kwestią przy wyborze sofy jest jej wypełnienie. Mogą składać się na nie sprężyny faliste lub bonellowe, elastyczne taśmy, pianki poliuretanowe i wysokoelastyczne.

Przy wyborze sofy każdego interesuje to, z jakich materiałów została ona wykonana, jej kolorystyka i design. Przy wyborze tkaniny zawsze powinno się mieć na uwadze to, kto będzie użytkował mebel. Większe wymagania trzeba stawić sofie eksploatowanej przez małe dzieci i zwierzęta domowe. Zawsze powinno się mieć wobec tego na uwadze splot tkaniny. Bardziej atrakcyjne wizualnie są materiały o grubym splocie, za czym idzie też przyjemność w dotyku. Z kolei dużo bardziej wytrzymałe okazują się być tkaniny o splocie gęstszym i drobniejszym.