Maksymalna skuteczność zastosowanych zabiegów ochrony roślin zależy od wielu czynników. Często może to być jakość wody, pokrycie roślin płynami roboczymi lub niekorzystne warunki pogodowe. Na szczęście, nawet przy uwzględnieniu powyższych czynników, na rynku pojawia się coraz więcej metod, które mogą poprawić wyniki leczenia. Z pomocą przychodzą nowoczesne środki w postaci adiuwantów, które wspomagają działanie substancji aktywnych zawartych w preparacie i zwiększają odporność rośliny.
Jakie rodzaje adiuwantów wyróżniamy i jak działają?
Istnieją dwa rodzaje adiuwantów. Pierwszym z nich jest zmiana adiuwantów, które wpływają na stan wody. Druga grupa to substancje pomocnicze, które odpowiadają za ułatwienie przenikania substancji do tkanek roślinnych. Dzięki nim środki chemiczne są lepiej wchłaniane przez rośliny. Inną klasą adiuwantów są związki mineralne i emulsje olejowe. Na szczególną uwagę zasługuje nowość na polskim rynku oparta na srebrze koloidalnym z adiuwantem laurylosiarczanu sodu. Ta mieszanka zapewnia kompatybilność różnych składników w mieszaninie, a także stabilizuje zawartość srebra koloidalnego. Srebrne adiuwanty nadają się do większości fungicydów, insektycydów, herbicydów, ale także do nawozów dolistnych.
Dlaczego warto korzystać z adiuwantów?
Stosowanie adiuwantów ma na celu zwiększenie efektu chwastobójczego preparatu, poszerzenie spektrum działania herbicydu w zależności od gatunku i stadium rozwojowego chwastów oraz ograniczenie wpływu czynników środowiskowych na działanie substancji aktywnych. W zależności od sposobu działania adiuwanty można podzielić na aktywne i modyfikowane. Główną funkcją środków aktywujących jest zwiększenie ilości substancji aktywnych w miejscu działania, czyli zwiększenie ilości płynu na powierzchni liścia, a tym samym znaczne zwiększenie przepuszczalności preparatu przez jego strukturę. Z drugiej strony dodatek dodatków modyfikujących wpłynie na dokładność zabiegów ochrony roślin i trwałość stosowanego sprzętu.