Basen

Baseny ogrodowe

W dzisiejszych czasach posiadanie basenu ogrodowego jest marzeniem, które w bardzo łatwy i szybki sposób można spełnić, nie rujnując przy tym swojego domowego budżetu. To właśnie dzięki olbrzymiej popularności basenów ogrodowych, obecnie każdy z nas może znaleźć basen dopasowany do swoich możliwości finansowych oraz do wolnej powierzchni w naszym ogrodzie.

Baseny ogrodowe – jak dokonać świadomego wyboru?

Przymierzając się do zakupu basenu należy odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • czy chcemy mieć basen na stałe, czy tylko wystawiać go w ciepłe letnie dni, a po sezonie letnim dokonać demontażu
  • jaki typ basenu nas interesuje (basen nadmuchiwany, rozporowy, stelażowy, całoroczne)
  • cena, którą możemy przeznaczyć na zakup basenu
  • ustalić miejsce, w którym postawimy, zbudujemy basen.

Najlepiej wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, tak aby promienie słońca nagrzewały wodę w basenie. Najlepiej w dalszym sąsiedztwie od drzew i krzewów, tak aby liście, czy igły nie zaśmiecały dodatkowo wody, co zmuszałoby nas do częstszego niż zwykle zmieniania wody.

Formalności związane z budową basenu ogrodowego

Trzeba pamiętać, że według obowiązujących przepisów prawa, jeżeli zamierzamy zamontować w naszym ogrodzie basen na stałe, musimy zawiadomić o tym odpowiedni organ administracji publicznej, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli zbudujemy basen bez tego pozwolenia, to narażamy się na poważne konsekwencje, takie jak nakaz rozbiórki albo kara pieniężna. Oczywiście nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę, jeżeli basen jest dmuchany, rozporowy czy nawet stelażowy pod warunkiem, że ma powierzchnię mniejszą niż 35 m2. Warto również pamiętać, aby przy wykonaniu skomplikowanych instalacji basenowych skorzystać z usługi profesjonalnej firmy, która sporządzi i wykona projekt instalacji dostarczających, ogrzewających i oczyszczających wodę. Kąpiel w basenie w ciepłe, letnie dni to wielka przyjemność i ochłoda dla ciała. Dlatego warto przejść przez powyższe kroki, aby w pełni się cieszyć z kąpieli w przydomowym ogrodzie.