Posiadanie własnego basenu przydomowego to do niedawna widok z hollywoodzkich produkcji – trudne do spełnienia marzenie w naszej polskiej rzeczywistości. I nie tylko o rzeczywistości ekonomicznej mowa. Nasz klimat jesienią i zimą nie jest przyjazny dla tego typu konstrukcji. Zarówno dobrej jakości basen całoroczny, jak i jego właściwe użytkowanie mogą stanowić rozwiązanie łatwe i praktyczne w zastosowaniu, a przy tym znacznie obniżające koszty.
Baseny całoroczne – rodzaje
Oczywiście najlepiej mieć basen w domu – ciepło cały rok, mniej problemów z zanieczyszczeniami mechanicznymi. Ale to rzecz luksusowa, dla większości jeszcze niedostępna. Najtańszym sposobem jest rozstawianie w ogrodzie podczas letnich upałów przenośnych konstrukcji basenów i napełnianie ich wodą.
W ogrodzie można również stawiać baseny całoroczne https://www.dobrebaseny.pl/BASENY-CALOROCZNE-GRE-c343. Mogą to być trwałe rozwiązania, czyli baseny murowane, ale świetnie sprawdzają się przez lata baseny całoroczne z tworzyw sztucznych wzmocnione stelażami stalowymi. Wzmocnienia są konieczne dla ochrony przed silnymi wiatrami. Basen całoroczny powinien mieć pokrywę oraz wyposażenie niezbędne do utrzymania wody w czystości.
Jak dbać o baseny całoroczne?
Eksploatacja basenów całorocznych nie jest zajęciem bardzo czasochłonnym i nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników basenu sprawą pierwszorzędną jest odpowiednia jakość wody. Woda powinna być oczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych. Służą do tego siatkowe podbieraki na kijach teleskopowych oraz filtry ze skimmerami. Skimmery są prostymi urządzeniami w kształcie pojemniczków z sitkami. Woda płynąca przez skimmer zostawia na tych sitkach wszelkie większe cząstki zanieczyszczeń.
Innego rodzaju zabiegów wymaga utrzymanie czystości biologicznej wody. Czasem należy wspomagać się chemią. Istnieją również preparaty bio, które walczą z glonami i groźnymi drobnoustrojami. W basenie całorocznym ważne jest utrzymanie neutralnego pH wody – zbyt kwaśna może zaszkodzić śluzówkom oczu; wyraźny odczyn zasadowy podrażnia skórę.